Benimle İletişime Geçin

Dünya Düz mü?

omer ileomer

Dünya Düz mü?

Dünya’nın düz olduğu iddiası esasında yeni değil, bir sanı olarak çok eski çağlara dayanıyor. Son zamanlarda bu iddia daha organize bir şekilde gündeme getirilmiş ve dünyanın düz olduğunun aslında sistemli bir şekilde gizlendiği komplo teorisine dönüşmüş. Artık, insanların dünyanın yuvarlak olduğunu sanması kimin, neden işine geliyorsa? İnternet ortamında bunu ispatlamaya çalışan birçok videoya ulaşmak zor değil. Daire şeklinde düz olan dünyanın etrafında Antarktika buzulları varmış, tam ortada da kuzey kutbu bulunmaktaymış. Aslında güneş de öyle çok büyük ve çok uzakta değilmiş.

 

Bu iddiayı Kur’an’la desteklemeye çalışanların da geçmişte ve günümüzde var oldukları biliniyor. Birer örnek olarak geçmişte Suyuti’nin günümüzde İbn Baz’ın “bilimin ne dediği beni bağlamaz dünya Kur’an’a göre düzdür” şeklinde yazıları ve açıklamaları var.

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Kur’an bir coğrafya kitabı değildir. Dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğu onda niye yer alsın? (bu arada dünyanın yuvarlak olduğunu da Kur’an’a göre ispatlamaya çalışanların olduğu zikretmek gerekiyor) Diyorlar ki: “Efendim kitapta kuru ve yaş ne varsa her şey yazılmış. Kur’an öyle diyor.” Kur’an’ın orada her şey var dediği kitap Levh-i Mahfuz’dur. Kur’an’ın kendisi değildir.

 

Annen yemek yaparken “Kur’an’a bir baksana turşuyu nasıl yapacağız” diye soruyor mu? Sormuyor. Çünkü annen akıllı kadın. Kur’an’ın bir yemek kitabı olmadığını biliyor.

 

Kur’an kişisel ve toplumsal yaşam için bir ilkeler kitabıdır. Bilimin hakikatlerini insanlar tespit eder. Kur’an bir coğrafya atlası değildir.

 

Konumuza dönecek hakikati bulmada bilimin yöntemi şudur. tez ortaya atılır, doğrulanmaya ya da yanlışlanmaya çalışılır. Önyargısız değerlendirmelerle çıkan sonuçlara göre yol alınır. Hakikati akıl bulur. Biz düz dünya teorisinin aksayan taraflarından bazılarını burada belirtmeye çalışacağız.

 

Düz dünya teorisi ay tutulmasını açıklayamaz. Böyle bir senaryoda ay ile güneş arasına dünyanın girmesi mümkün değil. Ay da güneş gibi dünyanın üzerinde, güneşten daha yakındır.

 

Düz dünya teorinde gece de güneşin teleskopa görülebilmesi gerekiyor. Düz dünyacılar bunu ispatlayabilmiş değiller. Kaldı ki böyle bir modelde gece tamamen karanlık olması imkansız.

 

Düzcülere göre teleskopla dünyanın her yeri görülebiliyor olmalı. Görülemediği ispatlandı.

 

Yerin alt katmanlarında mağma denilen ateşin olduğunu yanardağlardan biliyoruz. Düzcülere göre yerin alt kısmından bunun nasıl durduğu ve öbür tarafta ne olduğu bir muammadır.

 

Yer çekimi mi? o da kutuplarda ve ekvatorda farklı. Aynı cisim kutupta ve ekvatorda farklı ağırlıkta geliyor. Çünkü kutuplar daha basık. Düz mantıkta aynı olması lazım değil mi?

 

Hayali ekvator çizgisinin hemen güneyinde dibi delinmiş bir kovaya konulan su soldan sağa doğru dönerek boşalırken 50 metre ilerisinde ekvatorun hemen kuzeyindeki kovadaki su tam tersi yönde dönerek boşalıyor. Düzcüler için bu da bir muammadır.

Bu iddiarın, 2041 yılına kadar 12 ülkenin bir anlaşmayla Antarktikanın içlerine her türlü girişi yasaklamış olmasından dolayı bir komplo teorisine dönüşmüş olduğu anlaşılıyor. Belki ilerde orada ne olduğunu öğrenebiliriz.

 

Yazar hakkında

omer

omer administrator

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
omermurat Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
murat
Ziyaretçi
murat

Güneş tutulması DÜZDÜNYA nın en büyük kanıtıdır.
al sana soru:
Güneş tutulmasında Ay ın gölgesi niye Doğudan batıya gelir?