Benimle İletişime Geçin

Maarif-i Umumiye İçin Alternatif Sınav Modeli Önerimdir (1)

omer ileomer

Maarif-i Umumiye İçin Alternatif Sınav Modeli Önerimdir (1)

 

  1. Okullardaki eğitim personeli derse girenler ve sınav yapanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Sadece sınav yapmakla görevli personel eğitim camiasının toplam personelinin 3’te 1’i kadardır. Bunlar derse girmez, öngörülen müfredat çerçevesinde öğrenciyi sene içerisinde 1 sözlü ve 2 yazılı sınav yaparlar. Ne zaman sözlü ne zaman yazılı olacağını öğrenci belirler. Sınav yapanların görev yerleri iki senede bir, derse girenlerin de dört senede bir değişir. Sınavlar okullardaki derslere mani olmaz.
  2. Öğretmen ve öğrenciler için 1 ay kış bir ay da yazın tatil olur. Sınavlar tatilde de yapılmaya devam eder.
  3. Sınavlar ilgili personel tarafından her ay yapılır. Öğrenci bu sınavlardan her sene istediği en az 3 tanesine girip başarılı olarak sınıf geçer. Notunu yükseltmek için daha fazla sınava da girebilir ve en yüksek not aldığı üç sınav kabul edilir. Öğrencinin girdiği ve başarılı olduğu sınavlar arasında en az iki ay olmak zorundadır.
  4. Okullarda haftalık ders saati toplam 40 saattir. Dersler ise 30 dakikadır.
  5. Dersin başlama ve bitiş saatini okullar velilerle belirler. İlk iki kademede derslere devam zorunludur. Üçüncü kademede bunu okullar belirler.
  6. Liselere de üniversitelere de (kurumların kendi sınavlarını yapma hakkı olmak üzere) yapılan sınavların ortalamaları ile girilir.

Yazar hakkında

omer

omer administrator

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir