Benimle İletişime Geçin

İslam’da Eş Sayısını Devlet Belirler

omer ileomer

İslam’da Eş Sayısını Devlet Belirler

İslam tek eşliliği salık veren bir dindir. Bir erkeğin aynı anda evlenebileceği eş sayısını belirleyen ayetlerden ilkinde (Nisa Suresi 3. ayet) “adaletsizlik yapmaktan korkarsanız bir tane ile yetinin” diyor. Diğer ayette ise “ne kadar uğraşırsanız uğraşın kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz” diyor. Buradan çıkan sonuç şudur: İlahi İrade tek eşliliğin tercih edilmesini istemektedir.

O zaman ikişer, üçer, dörder alın ifadesini nasıl anlayacağız? Öncelikle ifade önemlidir. Neden iki tane, üç tane ya da dört tane alın demiyor.

Ben burada bahsedilen adaletten şunu anlıyorum: Savaşlarda çoğunlukla ölenler erkekler olunca bazı dönemlerde toplumda erkek nüfusunun azalıp kadın nüfusunun artması gibi durumlar söz konusu olmuştur. Bu durumda her erkek bir kadınla evlendiği taktirde evlenemeyen diğer kadınlar mağdur ve mazlum olacaklar. Kur’an bu mağduriyeti gidermek için böyle bir durumda bu sayıyı esnetmiş. Ucu açık bir ifadeyle ikişer, üçer, dörder alın demiş. (kanaatime göre dört burada da sınır değildir.)

O zaman bir erkeğin kaç kadınla evlenebileceğine kim karar verecek? Bunu toplum istatistiğini en iyi şekilde tespit etme ve sorunlara öncelikle çözüm üretme konumunda olan devlet yapacaktır.

Yazar hakkında

omer

omer administrator

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir