Benimle İletişime Geçin

Hakikat Orda Bir Yerde

omer ileomer

Hakikat Orda Bir Yerde

Title: Hakikat Orda Bir Yerde
Genre:

Hakikatin önündeki en büyük engel, mukavemet gücü Einstain’e göre atomdan daha fazla olan önyargılardır.

Zamanla oluşan önyargılar tehlikenin boyutlarını tahmin edilemez hale getirir. Öyle ki bir insanın sadece beyanına itibar edilmesi gerektiği söylenmesine karşın düşünülen bir şeyden dolayı dinden çıkma korkusu zamanla düşünme yeteneğini körelmesine sebep olur. Yaşadığı gibi inanmaya başlayan guruplar bir süre sonra gecekondularda yaşamaya başladıklarını asla fark edemezler.

Artık yanlış inançları ihtiyaçlara cevap veremeyen inananlar zümresi için kaçınılmaz olan taassuptur. ‘Sorgulamamak’ sihirli kelimedir. Bunlara göre her şey anlaşılmak zorunda değildir. Hatta bunların bir grubuna göre bir şey ne kadar anlaşılmıyorsa o kadar kutsaldır.

Kur’an’da “O, aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır.”[1] buyrulur. Düşünceler sinelerde kaybolup gitmemeli. Her ne kadar Mısırlı yönetmen: “Düşüncelerin kanatları vardır. Onların uçmasına kimse engel olamaz” dese de bunların uçması için bazen kayıt altına alınması gerek. Paylaşılmaya değer olduğu düşünülen fikirler bir şekilde insanlara ulaşmalı.

Kitapta ele aldığımız konular değişik ortamlarda sıkça sorulmuş olan sorulardır. Amacımız konuları sadece kendi bakış açımızla ele alıp değerlendirmektir. Her cümle ilerlemenin ve gelişmenin vazgeçilmez şartı olan eleştiriye açıktır. Her eleştirinin bünyesinde bir takdir taşıdığını düşünüyoruz.

İslam dini dinamik yapısıyla modern çağın ortaya çıkardığı bütün sorunlara çözüm üretebilir/üretmelidir. Bunun için dinin 15. asrında artık at üstünde nasıl namaz kılınacağından ya da köpeğin artığı sudan temizliğinden daha farklı, daha yeni şeyler söyleyen din bilginlerine ihtiyacımız var. Dini yorumlardaki çözüm üretme potansiyelinin geliştirilmesi din bilginlerinin elindedir. İslam alimleri değişen ve gelişen dünyaya ışık tutacak yeni yorumlar geliştiremezlerse yakın gelecekte Silikon Vadisi’nin tanrılarıyla uğraşmak zorunda kalabilirler.

Her konuda olduğu gibi dini konularda da hakikati anlamada ve değerlendirmede yegane ölçü akıldır. Bugün Müslümanların en çok ihtiyacı olan şey her zamankinden çok daha fazla rasyonalist olmaktır. İslam, mutaassıp her türlü ruhani oluşumun elinden ve paranın tekelinden kurtarılmalıdır.

Uzayan gölgeler kaçınılmaz bir şekilde akşam olduğunu gösteriyor. Gölgelerle beraber söz de uzuyor. Kitabı eline alınca önce sayfa sayısına sonra da fiyatına bakan okuyucu kitlemiz için kitabın fiyatının fazla olmaması gerekiyor.

 


[1]Yunus Suresi 100.

View Fullscreen

Yazar hakkında

omer

omer administrator